Medycyna

Otłuszczona wątroba

Osoby prowadzące siedzący tryb życia i niezdrowe zachowania związane ze snem mogą rozwijać stłuszczeniową chorobę wątroby, wynika z nowych badań opublikowanych w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Towarzystwa Endokrynologicznego.

Stłuszczeniowa choroba wątroby jest wiodącą przewlekłą chorobą wątroby na świecie, dotykającą około jednej czwartej dorosłej populacji. Ten rodzaj choroby wątroby jest napędzany przez zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca typu 2. Stłuszczeniowa choroba wątroby może postępować do schyłkowej choroby wątroby, stanowiąc poważne obciążenie zdrowotne i ekonomiczne dla społeczeństwa.

Osoby ze słabym snem nocnym i przedłużoną drzemką w ciągu dnia mają najwyższe ryzyko rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby. W naszym badaniu stwierdzono, że umiarkowana poprawa jakości snu była związana z 29% zmniejszeniem ryzyka wystąpienia stłuszczeniowej choroby wątroby.”

Yan Liu, Ph.D., z Guangdong Provincial Key Laboratory of Food, Nutrition and Health i Sun Yat-sen University w Guangzhou, Chiny

Related Stories

Niedostateczna ilość snu może mieć długotrwały wpływ na rozwój neurokognitywny nastolatków

Jak zaburzenia snu związane z brakiem równowagi melatoniny mogą odgrywać rolę w obecności, intensywności i ciężkości anosmii

Nowy test płynnej biopsji okazał się bardzo dokładny i czuły zarówno w przypadku NASH, jak i zwłóknienia wątroby

Naukowcy przeanalizowali samoopisowe zachowania związane ze snem od 5 011 chińskich dorosłych z chorobą stłuszczeniową wątroby i stwierdzili, że późna pora snu, chrapanie i drzemka w ciągu dnia przez ponad 30 minut były istotnie związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby stłuszczeniowej wątroby. Umiarkowana poprawa jakości snu prowadziła do zmniejszenia o 29% ryzyka wystąpienia stłuszczeniowej choroby wątroby. Osoby z siedzącym trybem życia i centralną otyłością doświadczały bardziej widocznych negatywnych skutków złej jakości snu niż inni.

„Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że nawet umiarkowana poprawa jakości snu jest wystarczająca do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby stłuszczeniowej wątroby, zwłaszcza u osób prowadzących niezdrowy tryb życia” – powiedział Liu. „Biorąc pod uwagę, że duży odsetek osób cierpiących z powodu złej jakości snu jest niediagnozowany i niedoleczony, nasze badanie wzywa do dalszych badań w tej dziedzinie i strategii poprawy jakości snu”.

Inni autorzy tego badania to: Jialu Yang, Shiyun Luo, Rui Li, Jingmeng Ju, Zhuoyu Zhang, Jiahua Fan i Min Xia z Guangdong Provincial Key Laboratory of Food, Nutrition and Health i Sun Yat-sen University; oraz Jichuan Shen, Minying Sun i Wei Zhu z Guangzhou Center for Disease Control and Prevention w Guangzhou, Chiny.

Badanie otrzymało finansowanie z Narodowego Kluczowego Programu Badań i Rozwoju Chin, Uniwersytetu Sun Yat-sen, Kluczowego Projektu Dyscypliny Medycyny w Guangzhou, Podstawowego Projektu Badawczego Kluczowego Laboratorium w Guangzhou i Fundacji Nauk Przyrodniczych Prowincji Guangdong.