Medycyna

Niedobór witaminy A

Odpowiednie spożycie witaminy A można uzyskać tylko z diety, ale słabe odżywianie plus infekcje, które są powszechne w under-5s w krajach rozwijających się oznacza, że szacuje się, że 190 milionów małych dzieci-;1 w 3-; są niedoborem witaminy A.

Witamina A jest ważna dla wielu procesów komórkowych w organizmie człowieka, które są krytyczne dla wzroku, wzrostu i rozwoju, gojenia się ran, reprodukcji i odporności, między innymi.

Niedobór witaminy A w dzieciństwie od dawna jest uznawany za ważny, ale możliwy do kontrolowania problem zdrowia publicznego w Indiach. Od 2006 roku rząd zaleca podawanie wysokiej dawki suplementów witaminy A wszystkim dzieciom w wieku od 9 do 59 miesięcy.

Aby dowiedzieć się o poziomach pokrycia, naukowcy mapowane świadczenia przez wszystkich 640 powiatów, obejmujących każdy z 29 stanów i 7 terytoriów związkowych, czerpiąc z reprezentatywnych danych przekrojowych zebranych podczas fali 4 z National Family and Health Survey 4 (NFHS-4) i Comprehensive National Nutritional Survey (CNNS).

Pokrycie zostało oszacowane przy użyciu informacji uzyskanych od matek, czy ich dzieci (204,645) otrzymały suplementację witaminą A w ciągu 6 miesięcy od badania NFHS-4.

Szacowana częstość występowania niedoboru witaminy A została oparta na pomiarach retinolu w surowicy wśród dzieci poniżej 5 roku życia (9563) podczas CNNS.

Analiza danych wykazała, że 2 na 5 uprawnionych indyjskich dzieci nie otrzymało suplementacji witaminą A: 123 836 z 204 645.

Related Stories

Islandzkie badanie ujawnia, jak wiele dzieci doświadcza ciężkich objawów COVID

Naukowcy znajdują zakażenie wirusem adeno-associated 2 u dzieci z zapaleniem wątroby o nieznanej etiologii

Naukowcy badają stan dzieci po szczepieniu COVID-19

Ogólne pokrycie wyniosło 60,5%, co jest niskie w porównaniu do większości innych krajów Azji Południowej, zauważają badacze. I był bardzo zróżnicowany, wahając się od 29,5% (Nagaland) do 89,5% (Goa) w różnych stanach/terytoriach związkowych.

Wśród okręgów, zasięg wahał się od nieco poniżej 13% (okręg Longleng, Nagaland) do 94,5% (okręg Kolar, Karnataka). Istniały wyraźne geograficzne punkty zapalne i punkty słabe.

Siedemdziesiąt jeden z 640 okręgów (11%) osiągnęło zasięg powyżej 80%. Jednak w 13 okręgach zasięg wynosił 20% lub mniej: 4 z Nagalandu (Longleng, Mon, Phek i Zunheboto); 3 z Manipuru (Ukhrul, Chandel i Senapati); 3 z Uttar Pradesh (Muzaffarnagar, Bareilly i Bahraich); 2 z Radżastanu (Dungarpur i Rajsamand); i 1 z Arunachal Pradesh (East Kameng).

Nie zaobserwowano jednak istotnego związku między pokryciem suplementem a występowaniem niedoboru witaminy A.

Jest to badanie obserwacyjne, oparte na danych ankietowych, i jako takie, nie może ustalić przyczynowości. I choć uważany za ważny interwencji zdrowia publicznego, przydatność powszechnej suplementacji witaminy A jest coraz bardziej kwestionowane, z wezwaniami do bardziej zniuansowanych i zrównoważonych alternatyw, zauważają naukowcy.

Ale niski zasięg był głównie w obszarach nękanych przez infrastrukturę i problemy logistyczne, wysoki poziom chorób i niesprawiedliwe świadczenie usług zdrowotnych, podczas gdy wysoki zasięg był głównie w zamożnych obszarach, które generalnie plasują się wysoko w zakresie zdrowia, demografii, wskaźników społeczno-ekonomicznych i rozwojowych, podkreślają.

Aby ocenić wpływ tych różnic i zapewnić, że odpowiednie interwencje dotyczące witaminy A są dostarczane do osób najbardziej potrzebujących, konieczne są podejścia oparte na dowodach.