Ryzyko ketozy – Ketoza to stan obserwowany w ciężkiej i niekontrolowanej cukrzycy, a także w długotrwałym głodzeniu. Normalnie źródłem energii w organizmie jest glukoza. Pozyskuje się ją normalnie z węglowodanów. Gdy brakuje glukozy przez dłuższy czas, kwasy tłuszczowe są rozkładane w celu uzyskania glukozy w organizmie. Powoduje to wytwarzanie ciał ketonowych. Wzrost krążących ketonów zmienia równowagę kwasowo-zasadową organizmu prowadząc do kwasicy, niskiego poziomu fosforanów, osteoporozy i kamicy nerkowej. Ciężka ketoza może być zagrożeniem dla życia. Brak węglowodanów w diecie może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia ketozy.
Ryzyko chorób serca – Diety wysokobiałkowe składają się głównie z mięs i białek zwierzęcych. Są one również zazwyczaj bogate w cholesterol dietetyczny i tłuszcze nasycone. Wysoki cholesterol w diecie prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca
Ryzyko uszkodzenia nerek – Białka są normalnie wydalane przez nerki. Diety o wysokiej zawartości białka zwierzęcego z czasem mogą powodować nadmierne obciążenie nerek i uszkadzać ich funkcje. Białko roślinne natomiast nie ma szkodliwego wpływu na nerki.
Ryzyko powikłań cukrzycy – Cukrzyca sama w sobie podnosi ryzyko wystąpienia ketozy, chorób serca i uszkodzenia nerek. Diety wysokobiałkowe mogą pogłębić te problemy.
Ryzyko raka jelita grubego – Regularne spożywanie mięsa, co jest konieczne w wysokobiałkowych dietach niskowęglowodanowych, zwiększa ryzyko raka jelita grubego o około 300 procent według badań z Uniwersytetu Harvarda.
Ryzyko osteoporozy – Bardzo wysokie spożycie białka prowadzi do zwiększonej utraty wapnia przez mocz. To prowadzi do utraty wapnia z kości i pozostawić kości kruche i podatne na złamania. IT prowadzi również do zwiększenia ryzyka osteoporozy.
Ryzyko uszkodzenia wątroby
Ryzyko niedoborów żywieniowych – American Heart Association mówi, że „Diety wysokobiałkowe nie są zalecane, ponieważ ograniczają zdrową żywność, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych i nie zapewniają różnorodności żywności potrzebnej do odpowiedniego zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Osoby, które stosują te diety są zatem narażone na zagrożone spożycie witamin i minerałów, a także potencjalne nieprawidłowości sercowe, nerkowe, kostne i wątrobowe ogółem.”