Znajdujące się w Chislehurst w południowo-wschodnim Londynie jaskinie Chislehurst są stworzonym przez człowieka labiryntem tuneli o długości około 22 mil. W różnych okresach czasu były używane do wypalania kredy, produkcji cegieł przy budowie Londynu i krzemienia do odpalania pudełek z prochowcem i pistoletów na krzemienie z minionych lat, później zostały przekształcone w schrony przeciwlotnicze podczas II wojny światowej.
Dziś są one fascynującą atrakcją turystyczną położoną pół godziny drogi pociągiem od Londynu.
Historia jaskiń Chislehurst
Nie wiadomo dokładnie, kiedy jaskinie powstały po raz pierwszy. Na początku XX wieku archeolog William Nichols, ówczesny wiceprezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Archeologicznego, sugerował, że zostały one stworzone przez Druidów, Rzymian i Sasów. Teoria ta doprowadziła później do nazwania różnych części jaskiń, a dziś przewodnicy turystyczni wskazują na domniemane ołtarze druidów i cechy rzymskie. Jest to jednak mocno kwestionowane i bardzo mało prawdopodobne.
Najwcześniejsze wzmianki o kopalniach i piecach do wypalania wapna pochodzą z 9-wiecznej karty, a następnie ponownie z 1232 roku n.e. Najwcześniejsze udokumentowane dowody na istnienie jaskini kredowej pochodzą z 1737 roku i prawdopodobnie jaskinie były najbardziej aktywne i rozwinięte w XVIII i XIX wieku. Ostatnio uważa się, że dopiero w latach 60-tych XIX wieku zaczęto w nich pracować nad produkcją wapna.
Kiedy podczas II wojny światowej rozpoczęły się naloty, jaskinie zostały wykorzystane jako schronienie. Mieszkańcy Londynu i Kentu płacili 1p za noc, aby spać w największym schronie przeciwbombowym w Londynie. Tunele mieściły do 15.000 osób na raz i były wyposażone w oświetlenie elektryczne, toalety, pralnie, kaplicę i szpital.
W jaskiniach, jako schronach przeciwbombowych, przebywało tak wiele osób, że temperatury sięgały tam podobno nawet 21 stopni Celsjusza.
W latach 30-tych XX wieku jaskinie były wykorzystywane do uprawy grzybów. Od lat 50-tych były używane do koncertów muzycznych, gdzie zespoły występowały aż do 2001 roku.
Jaskinie Chislehurst dzisiaj
Dziś jaskinie są dostępne dla zwiedzających tylko w formie wycieczki. 45-minutowa wycieczka zabierze Cię wzdłuż zaledwie mili tuneli, ale warto ją odbyć, aby poznać relikty setek lat działalności człowieka.
Oprócz tego, że jaskinie są niezwykle popularną atrakcją turystyczną, były one miejscem wielu spektakli kulturalnych, takich jak dwa występy Jimiego Hendrixa, cztery występy Davida Bowiego, występ Pink Floyd, odcinek serialu Doctor Who (niektóre elementy scenografii są nadal widoczne na niektórych ścianach) oraz impreza z okazji premiery Led Zeppelin. Wciąż można je wynająć na różne okazje.
Dojazd do jaskiń Chislehurst
Jaskinie znajdują się 30 minut jazdy pociągiem z London Bridge lub Charing Cross, a także w odległości krótkiego spaceru od stacji kolejowej Chislehurst. Drogą, jedź A222 pomiędzy A20 i A21. Na moście kolejowym przy stacji Chislehurst skręć w Station Approach, na końcu skręć w prawo i jeszcze raz w prawo w Caveside Close.
Autobusem, linia 269 kursuje między Bromley i Bexleyheath, a 162 między Beckenham i Eltham. Wejście znajduje się w Caveside Close w pobliżu domu publicznego „Bickley Arms”.