Turystyka

Haworth

Haworth, Anglia

Na pierwszy rzut oka, angielska wioska Haworth mogłaby stać za każdym wapiennym przysiółkiem Yorkshire. Ale na szczycie stromej ulicy znajduje się Brontë Parsonage Museum, gdzie siostry Charlotte, Emily i Anne żyły i pisały.

Co roku wystawiana jest jedna z miniaturowych książek, które siostry tworzyły w dzieciństwie. „Zawierają one prozę, poezję i recenzje” – mówi kuratorka Ann Dinsdale. „Maleńkie pisma trudno odczytać bez lupy. Ich mały rozmiar stał się dla sióstr tajnym kodem”.

Na wystawie znajduje się również stół w jadalni, przy którym Brontës pisały. „Każdego wieczoru chodziły wokół stołu czytając na głos ze swoich prac i omawiając pomysły na swoje historie” – zauważa Dinsdale. Klaustrofobia tego pomieszczenia i obraz sióstr kręcących się wokół tego małego stołu podkreślają ich miłość do otaczających je wrzosowisk, gdzie znajdowały bezgraniczną inspirację – w tym dla prześladującej Emily klasycznej historii miłosnej, Wichrowych Wzgórz.

Haworth – wszystkie herbaciarnie i puby za szarymi kamiennymi fasadami – jest również przystankiem na trasie Keighley & Worth Valley Railway, gdzie zabytkowe pociągi parowe przewożą pasażerów pomiędzy innymi bukolicznymi wioskami Yorkshire.