Historia Turystyka

Georgia Guidestones

Czule nazywane amerykańskim Stonehenge, wysokie na 19 stóp granitowe pomniki zwane Georgia Guidestones zostały zbudowane w 1980 roku. Zarówno ekspozycja lokalnego granitu Georgia, jak i kalendarz astronomiczny, były popularną atrakcją turystyczną.

6 lipca 2022 roku uległy zniszczeniu w wyniku eksplozji, a później zostały całkowicie zdemontowane.

Historia „Georgia Guidestones

W 1979 roku mężczyzna o imieniu Robert C. Christian zwrócił się do firmy zajmującej się cięciem granitu Elberton Granite Finishing znajdującej się w Elberton w stanie Georgia w USA. Elberton jest znane jako „Granitowa Stolica Świata”, więc Christian poprosił o wycięcie bloków granitu w skali większej niż wszystko, co hrabstwo widziało wcześniej.

Zobacz ofertę Polańczyk noclegi

Płyty miały napisy w języku angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, chińskim, hebrajskim, arabskim, hindi i suahili. Napisy wyświetlały 10-częściową wiadomość, która działa jako przewodnik dla ludzkości. Napisy okazały się kontrowersyjne i były oskarżane o wszystko, od pochodzenia z sekty do bycia dziełem satanizmu.

Guidestones były również kalendarzem astronomicznym: każdego dnia w południe słońce prześwitywało przez wąski otwór w konstrukcji, który oświetlał grawerunek z datą dnia. Słowa „Niech te kamienie poprowadzą nas do wieku rozumu” zostały wypisane na boku babilońskim pismem klinowym, klasyczną greką, sanskrytem i egipskimi hieroglifami.

Aby umiejscowić Guidestones, Christian kupił dwuhektarową posiadłość i przyznał poprzedniemu właścicielowi prawo do wypasu tam bydła na zawsze. Następnie podarował ją hrabstwu Elbert w nadziei, że będzie ono chronić Kamienie Gwiezdne. Kamienie zostały zainaugurowane 22 marca 1980 roku i zaczęły przyciągać turystów z całego świata.

Kamienie milowe Georgii dzisiaj

Wysoki na 19 stóp pomnik przyciągał dawniej zarówno turystów, jak i mieszkańców. Akt własności zabraniał pobierania opłat za zwiedzanie Guidestones, jak również budowy stałych budynków na tym terenie.

Wokół kamieni zawiązały się spiski: nie wiadomo, kim właściwie jest Robert C. Christian, ponieważ wszystkie dokumenty związane z zakupem kamieni zostały zniszczone po ich wybudowaniu. Nie wiadomo też, kim byli pierwotni sponsorzy kamieni.

W środę 6 lipca Georgia Guidestones zostały w dużej mierze, ale nie w całości, zniszczone przez ładunek wybuchowy. Internetowi teoretycy spiskowi twierdzą, że kamienie zostały zniszczone w wyniku działania Boga. Kamienie zostały później całkowicie zdemontowane tego samego dnia.

Dojazd do Kamieni Milowych Georgii

Miejsce, w którym kiedyś stały kamienie, nie jest daleko od miasta Atlanta w stanie Georgia. Z Elberton, miejsce to znajduje się zaledwie 15 minut drogi od jeziora Hartwell i jest położone tuż przy Guidestone Road w Elberton.