Turystyka

Cape Canaveral

To tylko godzina jazdy między atrakcjami parków rozrywki w Orlando a Centrum Kosmicznym Kennedy’ego w Cape Canaveral. Trasa przecina jedno z najbardziej zróżnicowanych biologicznie siedlisk w Ameryce Północnej – ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z cudów, jakie kryją się w otaczających ich wodach.

Ciągnąca się przez około 156 mil wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy Laguna Rzeki Indyjskiej jest ekosystemem rzadkiej flory i fauny. A w wodzie jest coś wyjątkowego: Tutaj znajdziesz najbardziej wiarygodny pokaz naturalnie występującej bioluminescencji w Stanach Zjednoczonych.

Bardziej osłonięte północne rejony Indian River Lagoon, gdzie efekt jest najsilniejszy, to olśniewający cel podróży dla całej rodziny. Płynąc kajakiem z ekoturystyką (lub na własną rękę), można obserwować mullety, które przepływają obok jak rakiety – ich podwodne szlaki mają podobny do Avatara odcień błękitu, tworzony przez unikalne algi laguny. Jest to okazja do poznania biologii morskiej i delikatnej równowagi ekosystemów.

W miarę jak populacja Florydy rośnie w siłę, a presja na ten szlak wodny wzrasta – w tym uwalnianie składników odżywczych z szamb i spływów burzowych obciążonych nawozami, które mogą nasilać zakwity alg – równowaga laguny jest stale zagrożona. W rzeczywistości, sam organizm, który wytwarza bioluminescencję, może stać się szkodliwy, gdy tylko jego rozkwit wymknie się spod kontroli.

„Kiedy ten fitoplankton umiera, jest rozkładany przez bakterie, które w rzeczywistości zużywają tlen. Niski poziom tlenu może prowadzić do śmierci na dużą skalę w populacjach ryb przybrzeżnych” – mówi Yannis P. Papastamatiou, biolog morski z Florydy i odkrywca National Geographic. „Estuaria mogą być szczególnie wrażliwe na te wydarzenia i są to obszary, na których ludzie również mogą mocno polegać”.

Oto jak możesz wesprzeć lokalne społeczności doświadczając Indian River Lagoon na własnej skórze i co musisz wiedzieć o jej przyszłości.

Nauka za iskrą

Wiele firm kajakowych w Titusville i Fort Pierce zabiera turystów na wiosłowanie po bioluminescencyjnych wodach podczas letnich miesięcy, kiedy ciemne bezksiężycowe noce stwarzają najlepsze warunki do ich zobaczenia.

„Zawsze powtarzam ludziom, że szczytowy czas na zobaczenie bioluminescencji, kiedy zwykle ma ona największą intensywność w wodzie, to czas, kiedy na Florydzie jest najgorzej,” mówi Austin Mahan, współwłaściciel A Day Away Kayak Tours w Titusville. Dodaje, że najbardziej satysfakcjonujące opinie, które otrzymuje, pochodzą od dzieci, które mówią mu, że lubią to doświadczenie nawet lepiej niż parki rozrywki.

„Lipiec i sierpień, kiedy wychodzisz na zewnątrz w nocy i nadal czujesz się jak 100 procent wilgotności i robaki są w najgorszym stanie – to zwykle najlepszy czas, aby być tutaj, aby to zobaczyć”, mówi.